Pogrzeby

Księga Kondolencyjna i Pamiątkowa

Kiedy stosować i w jaki sposób?

Znicz, kwiaty, wieniec, modlitwa – różne są sposoby upamiętniania bliskich. Każdy z wymienionych jest dobry. W chwilach śmierci kogoś bliskiego wiele emocji kryjemy w sobie. Potrzebujemy miejsca, gdzie możemy wyrazić swoje uczucia. W takiej sytuacji przydatna jest księga kondolencyjna. Firma Conart od ponad 20 lat zajmuje się obsługą firm pogrzebowych i pomaga im w przygotowaniu takich form upamiętnienia zmarłych. Dzięki zgromadzonemu doświadczeniu, jej pracownicy wyróżnili kilka elementów, jakimi należy się kierować przygotowując taką księgę.

Różne rodzaje wspomnień

Przede wszystkim są dwa rodzaje ksiąg upamiętniających zmarłych. Księga Kondolencyjna to forma przeznaczona dla bliskich. Zapisywane są tam jak sama nazwa wskazuje wpisy wspierające tych, którzy utracili najbliższą osobą. Tego typu księga wykorzystywana jest też w przypadku śmierci zasłużonych osób. Kiedy zmarł Paweł Adamowicz mieszkańcy mogli się do niej wpisywać w budynku Urzędu Miasta na Nowych Ogrodach. Podobnie był w przypadku Margaret Thatcher, z tą jednak różnicą, że księga znalazła się w budynku gdańskiej Rady Miasta.

Firma Conart od lat przygotowuje takie księgi na indywidualnych klientów. Oprawione w twardą okładkę ze skórzanymi elementami są trwałą pamiątką, odporną na zniszczenia. Na pierwszej stronie może pojawić się każda treść. Zazwyczaj rodziny wybierają klasyczną formę: „Księga kondolencyjna”. Odpowiedni jest też papier, który przez długi czas pozostanie świeży, co sprawia, że przez długi czas Księga Kondolencyjna będzie wyglądać świeżo i dostojnie.

Ku pamięci

Nieco inny charakter mają Księgi Pamiątkowe. Proces produkcji jest podobny jak w przypadku wspomnianej już wcześniej kondolencyjnej. Na pierwszej stronie może znaleźć się każdy napis jaki klienci zamówią u firmy Conart. W tym przypadku księga jest miejscem wspomnień o zmarłej osoby. Są to często bardzo osobiste zapiski. Wspólne spotkania, przygody, przekonania – różna jest ich treść notek, a także ich długość. Zazwyczaj są krótkie, ale niekiedy pojawiają się też i dłuższe. Wszystkie mają ten sam cel – upamiętniają zmarłą osobę. Są sposobem na radzenie sobie z żałobą. Wspominając zmarłego rodzina i przyjaciele lepiej radzą sobie z tym trudnym etapem życia i pogodzeniem się ze stratą bliskiej osoby.

Niezależnie od formy księgi na jaką się decydujemy. Każda z nich ma jedno główne zadanie: godnie upamiętnić zmarłego. Taką gwarancję dają księgi zrobione przez firmę I-Conart. Mają piękny dostojny wygląd i są przede wszystkim solidne.